Engin ATALAY

BiyografiMarmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan Bölümü mezunu olan Engin Atalay, Yüksek Lisans eğitimini de Marmara Üniversitesi’nde tamamlar. Bir süre müzik öğretmenliği yaptıktan sonra Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü’ne Öğretim görevlisi olarak kabul edilir.
 
Profesyonel müzik hayatıyla eğitimciliğini paralel olarak sürdüren sanatçı, hayalindeki müzik kariyerine ilişkin belirlediği hedefe doğru emin adımlarla ilerlediğini, yurt içinde ve dışında yaptığı nitelikli konserler ve sahne çalışmalarıyla göstermektedir. Eğitimini aldığı çoksesli müziğin yanı sıra, yaşadığımız coğrafyanın bütün müzik türlerine olan yakın ilgisi onu bu konuda araştırmalara yönlendirmiş ve Türk Halk Müziği ve Geleneksel Türk müziğ i(Türk sanat Müziği) üzerine hem teorik hem de pratik (icra) çalışmalar yapmış, hatta özellikle kendi yöresinden (Batı Karadeniz) imece türküleri dahil birçok türküyü notaya almıştır.
 
Aldığı  Opera eğitiminin sanılanın aksine, otantik türküler ve Türk sanat müziği eserlerini yorumlamasında olumsuz etki yapmamış tam tersine sanatçı, Operanın bir stil olduğunu, şarkı söyleme tekniğinin her tür müzikte aynı olduğu ıspatlamıştır.Sonuç olarak opera eğitimi sırasında aldığı şan tekniğini, hem de hiç otantikliğini bozmadan geleneksel müziklerimizde de kullanılabilir olduğunu verdiği birçok konserle göstermiş ve otoritelerden haklı övgüler almıştır. Sırf bu özelliğinden dolayı yurt dışından birçok konser teklifi almış, Amsterdam ve Brüksel de iki bölümden oluşan konserler vermiştir. Konserlerin 1. yarısında Adnan Saygun , Ulvi Cemal Erkin ve Yalçın Tura gibi Çağdaş çoksesli müzik bestecilerinin eserlerini ikinci bölümünde ise Münir Nurettin Selçuk, Hamamizade İsmail  Dede Efendi gibi bestecilerin geleneksel formlarda yazdığı eserleri ve türküleri geleneksel enstrümanlar eşliğinde icra etmiş ve bu konserler çok ilgi çekmiştir.
 
Yurtiçi ve dışında birçok önemli projede solist tenor olarak yer alan sanatçı ülkemizde ve dünyada icra edilen birçok türde ve stilde şarkı söyleyebilen çok ender rastlanan gerçek bir yorumcudur. Klasik opera aryaları ve napolitanlardan Fransız chanson’larına, klasik jazz’dan Latinlere, türkü ve Türk sanat müziği eserlerinden nostaljik ve popüler Türkçe şarkılara kadar çok geniş bir repertuvara sahiptir. İyi seviyede keman ve piyano da çalan sanatçı sahne performanslarında elinden kemanını da asla bırakmadan, repertuvarındaki şarkıların çoğunun solosunu kendisi çalmaktadır. En büyük ideali ise türkü ve Türk sanat müziği eserlerini senfonik orkestra ve düzenlemelerle seslendirip Türk Müziğini dünyaya tanıtabilmektir.
Bu amaç doğrultusunda, kendi oluşturduğu oda orkestrasıyla bu tarz konserler yapmaktadır. Popüler müzik sektöründeki yozlaşmaya karşı durmak istercesine,yeteneği ve aldığı ciddi müzik eğitimiyle bu ülkede popüler de olunabileceğini göstermek isteyen sanatçı 2007 yılında Atv kanalında yayınlanan ve sadece konservatuvar mezunu olup sektörde profesyonelce müzik yapanların davet edildiği ‘Profesyonel’ isimli müzik yarışmasında da jüri ve halk sms leri ile 1. olmuş, para ödülü almıştır
.
Sanatçı verdiği nitelikli konserler ve sahne aldığı seçkin mekânlarda ve özel gecelerde adından söz ettirmeye devam etmektedir. Davetsiz Misafir adlı bir albümü bulunan sanatçının yeni maxi single’ının çalışmaları devam etmektedir.Maxi single’ a adnı veren ’Zamanla’ ismli şarkının söz ve müziğini Emre Aksu, aranjörlüğünü ise Turaç Berkay Özer yapmıştır..

Engin ATALAY

Tasarım16